Evanghelia, nu formalism, nu fanatism – de William Branham

Așadar, punctul principal pe care trebuie să-l vedem este că Dumnezeu nu recunoaște nicio organizație și niciun grup de oameni. Dacă sunteți metodiști, El nu vă recunoaște pentru că sunteți metodiști. Dacă sunteți penticostali, El nu vă recunoaște pentru că sunteți penticostali. El recunoaște doar persoane individuale – amin! – care au fost născute din nou, înnoite prin Duhul Sfânt și făcute făpturi noi în Hristos Isus.

El nu recunoaște organizații. El nu recunoaște strângeri la care participă mulți oameni. Dumnezeu nu vine niciodată în adunări mari, pentru că acolo s-au strâns mulți oameni. El vine pentru că inimile sunt una și Îl așteaptă pe El să vină. Uitați-vă ce-a spus Isus despre cea mai smerită biserică: „doi sau trei adunați în Numele Meu”.

Am spus azi dimineață și o mai spun acum o dată: în ceea ce privește puțin numeroasa noastră biserică de aici, noi încercăm să stăm pe Cuvântul nealterat al lui Dumnezeu. Acesta trebuie să vină din Biblie.

Bisericile care se organizează blochează binecuvântările lui Dumnezeu, prin teologia lor, astfel că Dumnezeu nu poate să pătrundă să-Și binecuvânteze poporul. Bisericile lor devin atât de formale, atât de înțepenite, încât Duhul Sfânt nu poate pătrunde în biserică. Apoi, când diavolul vede că a reușit să facă acest lucru și, totuși, unii vor străpunge, atunci îi lasă să deschidă alte canale în afara Evangheliei și-i împinge în fanatism. Așa este. Înțelegeți? Ei ajung fie un grup de fanatici, fie un grup de oameni rigizi. Dar între aceștia, la mijloc, este Evanghelia Domnului Isus Hristos.